Skip to main content

Wabi-sabi to znacznie więcej, niż tylko styl aranżacyjny. To pojemne pojęcie filozofii życia, które świat zaczerpnął z dalekiej Japonii. Sprawdzamy co oznacza, z czego wynika jej popularność, dlaczego gości w tak wielu miejscach i znalazła zastosowanie także w polskich aranżacjach wnętrz.

Wabi-sabi oznacza przede wszystkim życie w zgodzie z naturą i akceptację upływu czasu. Filozofię definiuje sięganie w głąb siebie, minimalizując potrzebę posiadania. W aranżacji wnętrz przekłada się na docenianiu uroku przedmiotów z duszą, które choć noszą wyraźne ślady użytkowe, wciąż mogą służyć funkcjonalnością, a dzięki swojej doświadczonej naturze, dodają przestrzeniom duszy.

Wabi-sabi we wnętrzach

Idea wabi-sabi zupełnie kłóci się z dążeniem we wnętrzach do doskonałości. Akceptowalne są rysy, ubytki i pęknięcia. Nie jest natomiast akceptowalny chaos i nieład. Skromne, pozbawione nadmiaru rzeczy życie, uczy głębszego doświadczania tego, co ważniejsze oraz czerpania radości z codzienności.

Wabi-sabi doskonale odnajduje się w przedmiotach z drugiej ręki oraz rękodziele. To, co zrobione własnoręcznie, choć nigdy nie jest identyczne i doskonałe, to posiada wewnętrzne piękno, płynące ze starań osoby, która to wykonała.

Prosta idea harmonii

Wnętrza wabi-sabi są pozbawione przepychu, ozdobników i wszystkiego, czemu nie nadano konkretnej funkcji użytkowej. Elementy aranżacji mają czynić życie wygodnym, ale styl wabi-sabi akceptuje tylko to, co bliskie naturze – surowe drewno, cegła, beton, papier, ale z powodzeniem może być uzupełniany nieskomplikowanymi dodatkami ze szkła i metalu.

Kolorystyka wabi-sabi krąży wokół natury. Próżno więc szukać w niej jaskrawych elementów czy kwiecistych wzorów. Podążamy tu raczej w kierunku brązu, beżu, szarości, czerni czy bieli.

W wabi-sabi czujemy się dobrze

Ta funkcjonalna prostota ma mnóstwo zalet. Dzięki pozornie ascetycznej aranżacji, wnętrza są jasne, przejrzyste i sprzyjają odpoczynkowi. Za sprawą tej prostoty, styl wabi-sabi jest także dość przyjazny aranżacyjnie i nie stwarza problemów w doborze dodatków i tworzeniu kompozycji. W tej kwestii wystarczy w zasadzie trzymać się konceptu prostych form i przestrzennego ładu.

Meble i dodatki wabi-sabi

Wnętrze w stylu wabi-sabi pomogą stworzyć drewniane meble o prostych liniach, jasne ściany, betonowe dodatki, naturalne tkaniny w postaci zasłon czy narzuty, dywan o grubym splocie w naturalnej kolorystyce i dużo światła. Ogromne znaczenie w wabi-sabi ma oświetlenie.

Lampa sufitowa Katilu jest doskonałym przykładem na to, jak harmonijnie skomponować nowoczesność z filozofią Kraju Kwitnącej Wiśni. Matowy klosz o prostej linii wtopi się w aranżację wabi-sabi, doskonale spajając z ideą. Rozproszone światło doda jasności w salonie, jadalni, sypialni lub kuchni – w każdym wnętrzu będzie wyglądać tak samo dobrze. Zawieszony na suficie, opadający w prostej linii klosz, nie będzie z pewnością ozdobą, która wysuwa się na pierwszy plan aranżacji, ale w zgodzie z koncepcją wabi-sabi, idealnie ją dopełni, zapewniając mnóstwo ciepłego światła.

Leave a Reply